یکشنبه شانزدهم بهمن ماه

تجلیل از 4 پیشکسوت جودو، کشتی و فوتبال

صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورز کشور، مراسم تجلیل از سه اسطوره ورزش کشور در رشته‌های جودو، کشتی و فوتبال را در محل خانه پیشکسوتان ببرگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی فددراسیون جودو و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور، ظهر روزگذشته (سه شنبه، بیستم دی ماه) مراسم تجلیل از اسطوره های بزرگ ورزش ایران نادر لطیفی و اکبرکارگرجم پیشکسوتان فوتبال، محمد کیهان پیشکسوت جودو و رحیم عظیمی داور پیشکسوت با حضور جمع زیادی از پیشکسوتان نام آور با رعایت موازین بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در هتل ورزش (خانه پیشکسوتان ورزش) برگزار شد.

ابطحی: مردم با نفس شما پهلوانان زندگی می کنند

دکتر ابطحی مدیرعامل صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور در ابتدای سخنان خود با عذرخواهی به دلیل تاخیر در برگزاری مراسم تجلیل از پیشکسوتان اظهار داشت: مدتی به دلیل پاره‌ای از مشکلات، در برگزاری مجدد مراسم تاخیر داشتیم تا اینکه به دی ماه رسیدیم؛ دی ماه پرحادثه که برای همه شما و ما خاطره است. پهلوانان زیادی در این ماه نقاب در خاک کشیدند . مرحوم تختی، مرحوم ایوب و سردار دل ها شهید سلیمانی، بزرگانی بودند که جامعه ما در دی ماه تاریخ معاصر آنها را از دست دادند. درود به روح این پهلوانان و شما قهرمانان این دیار که مردم با یاد شما اسطوره و خاطره می سازند.

وی با بیان اینکه "مردم با نفس شما زندگی کرده و به امید شما زنده هستند" افزود: مردم باید بدانند قهرمان کیست. چگونه می توانیم میان جمعیتی قهرمان را مشخص کنیم. قهرمان برای یتیم پدر است، برای مظلوم یار است، برای ظالم ترس است. پهلوان خاکی و با معرفت است. پهلوان بوی ناب انسانیت می دهد، او کسی نیست که قامت درشت تر و ثروت بیشتری دارد بلکه او قلب بزرگی دارد. دو قلب؛ قلبی که درد می کشد و پنهان است و قلبی که می خندد و آشکار است.

مدیرعامل صندوق با تاکید بر اینکه "پهلوان دلیل لبخند مردم و جامعه جهانی است" اظهار داشت: پهلوان زمین می‌خورد اما بلند می‌شود و به جهان می‌آموزد که زندگی کردن سخت است و باید جسارت چشیدن سرد و گرم زندگی را داشت. ما خوشحال هستیم پهلوانانی داشته و داریم که پنجره ای رو به آفتاب و خانه ای روشن هستند. قهرمانانی که تمام زشتی ها و پلشتی ها را شسته و کنار گذاشته اند.

ابطحی با بیان اینکه "خدمت به پهلوانان افتخار ما است" گفت: بنده در دوران کاری خود با خیلی از صنف ها و اساتید کار کرده ام اما نجابت شما پهلوانان و قهرمانان را در هیچ کجا ندیده‌ام. شما نجیب‌ترین افرادی هستید که در این سرزمین زندگی می‌کنید. خدمت کردن به شما افتخار ما است. اگر بیش از این نمی‌توانیم در خدمتتان باشیم چون دستمان بسته است و امیدوارم با این خدمت کوچک یعنی برگزاری آیین تجلیل از شما بزرگواران، مقبول پیشگاه عزیز شما باشیم.

وی در ادامه افزود: تلاش می کنیم و امیدوار هستیم با مساعدت های بیشتر وزارت ورزش و جوانان خدمات بیشتری به شما عزیزان ارائه دهیم، در چند وقت اخیر در صندوق حمایت دفتری تاسیس کردیم تحت عنوان "ارائه مشاوره حقوقی به پیشکسوتان و قهرمانان". صندوق آمادگی این را دارد به اعضای خود که مشکلات حقوقی، تجاری، مالی و خانوادگی دارند مشورت های حقوقی مناسب ارائه دهد.

ابطحی در پایان گفت: پهلوانان عاشقند و به همین دلیل به چنین مقامی می رسند. عشق کار هر تازه به دوران رسیده ای نیست. کسی که عشق می ورزد می تواند دیگران را بر خود ترجیح دهد. از اینکه در این جمع پهلوان و عاشق حضور پیدا کردم مفتخرم و امیدوارم تنتان سلامت باشد. بر اسیران خاک درود می فرستم و برای قهرمانانی که در بستر بیماری هستند از جمله حسینعلی کلانی پیشکسوت فوتبال آرزوی بهبودی و سلامت دارم.

 

نوریان: نادر لطیفی از بزرگان تاریخ فوتبال ایران است

غلامحسین نوریان پیشکسوت فوتبال در این مراسم در خصوص نادر لطیفی گفت: لطیفی از بزرگان تاریخ فوتبال ایران و شایسته تجلیل و تقدیر است. خدمتی که دکتر ابطحی در چند سال حضور خود در صندوق به پیشکسوتان انجام داد قیمت ندارد و معتقدم باید مجموعه و مدیرانی این چنین مورد حمایت و تشویق قرار بگیرند.

لطیفی: در این مراسم خاطرات را زنده کنیم

نادر لطیفی در مراسم تجلیل از خود گفت: خوشحالم که در جمع بزرگان و مدال آوران هستم و امیدوارم همیشه سلامت باشند، همچنین از مجموعه صندوق حمایت و در راس آن دکتر ابطحی و دست اندرکاران برای برگزاری این مراسم تشکر دارم.

وی اضافه کرد: مراسم تجلیل فرصتی است تا ایامی چند، دور هم جمع شویم و دیدار تازه و خاطرات را زنده کنیم و این از لحاظ روحی بر ما پیشکسوتان تاثیر مثبتی دارد.

نادرلطیفی متولد ۷ بهمن ۱۳۱۸ بازیکن سابق فوتبال ایران است. وی سابقه بازی در تیم‌های نادر، شعاع و شاهین را دارد. لطیفی سابقه ۵ بازی ملی و حضور در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۶۴ را در کارنامه دارد. او سرمربی فوتبال ناشنوایان ایران در المپیک ۲۰۰۱ رم و المپیک ۲۰۰۵ استرالیا ملبورن نیز بوده است.

روشن: کارگرجم از بزرگان فوتبال ایران است

حسن روشن پیشکسوت فوتبال در این مراسم در خصوص اکبر کارگرجم گفت: اکبر کارگرجم یکی از بزرگان فوتبال ایران و مایه افتخار ما است و خوشحالم که صندوق از او تجلیل کرد.

وی افزود: کارگرجم در تیم تاج فقط یک بازیکن نبود، بلکه همچون معلمی به جوانان اهمیت می‌داد و پذیرای آنها بود و از نظر اخلاقی و تکنیکی سرلوحه ما بود. امیدوارم سایه بزرگانی چون کارگرجم بالای سر ما باشد و همچنان از او بیاموزیم.

اکبر کارگرجم در مراسم تجلیل از خود گفت: از دکتر ابطحی برای برگزاری چنین مراسمی تشکر می کنم. خوشحالم که به یاد گذشتگان بوده اند و امیدوارم وزارت ورزش از صندوق، حمایت کند تا بتواند برنامه های خود در خصوص خدمت به پیشکسوتان را اجرایی کند.

اکبر کارگرجم متولد ۵ دی ماه ۱۳۲۳ بازیکن سابق فوتبال است. او سال ها در تیم تاج سابق و تیم ملی عضویت داشته است. کارگرجم عنوان مرد سال فوتبال ایران در سال ۱۳۵۲ را بدست آورد. قهرمانی جام ملت های آسیا با تیم ملی و قهرمانی جام باشگاه های آسیا با تیم تاج سابق از جمله افتخارات او در دوران حرفه ای است.

آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو در این مراسم در خصوص محمد کیهان گفت: من کوچکتر از این هستم که در مورد بزرگان و اساتید صحبت کنم. استاد کیهان بزرگ جودوی ایران است و بودنشان کنار ما ارزش و افتخار است.

وی با بیان اینکه تمام پیشکسوتان بزرگ و عزیز نسل جدید هستند، افزود: استاد کیهان در این سن و سال همچنان تمرین و کلاس داری می کنند و هنوز جزو مدرسین درجه یک ما و الگوی ما هستند.

استاد کیهان: اگر می خواهید کشوری را نابود کنید ارتباطش را با گذشتگان قطع کنید

محمد کیهان در مراسم تجلیل از خود گفت: اگر می خواهید کشوری را نابود کنید ارتباطش را با گذشتگان قطع کنید. اقدام صندوق حمایت و دکتر ابطحی از این باب ارزش چندین برابر دارد که نگذاشته این ارتباط قطع شود.

وی با بیان اینکه پیشکسوتان سرمایه هستند و باید قدر آن ها را دانست افزود: جا دارد در این مراسم از اولین مربی خود آقای رایگان نام ببرم که تاثیر بسزایی در ورود من به ورزش داشت.

استاد محمد کیهان متولد ۱۳۲۳ ساوه است. وی سرمربی تیم ملی ایران در مسابقات قاره آسیا، بازی های آسیاییِ سئول و پکن بوده  و اولین مدال های جهانی توسط شاگردان او به دست آمده است. او مربی محمود میران، یعقوب پورعلی، مرتضی خدادادی و بسیاری از نام آوران جودو بوده است. کیهان را می توان اولین سرمربی تیم ملی ایران بعد از انقلاب، اولین مدرس بین المللی و اولین داور بین المللی جودو دانست.

نمازیان: رحیم عظیمی از شهامت و هوش بالایی در داوری برخوردار است

عباس نمازیان داور پیشکسوت کشتی در این مراسم در خصوص رحیم عظیمی گفت: وی در امر داوری سوابق درخشانی دارد و از بهترین داوران ایران و جهان است و در این زمینه به کشتی ایران بسیار خدمت کرده است.

وی افزود: یکی از رکن های بزرگ داوری در هر رشته شهامت است و آقای عظیمی با شهامت و هوش بالای خود در شرایط سخت کشتی های حساس و رده بالا را با موفقیت قضاوت کرده است. رحیم عظیمی از افتخارات داوری کشتی و در اخلاق و معرفت نمونه ای بی بدیل است.

عظیمی: تا کنون چنین مراسمی در تجلیل از داوران نبوده است

رحیم عظیمی در مراسم تجلیل از خود گفت: از اقدام صندوق در جهت برگزاری مراسم تجلیل تقدیر دارم. این اولین بار است که در چنین مراسمی داوران مورد توجه بودند. من در مراسم اینچنینی بسیاری حضور داشتم ولی از داوران نامی برده نمی‌شد.

وی اضافه کرد: امیدوارم این مراسم بیشتر برگزار شود و تا زنده هستیم گرد هم جمع شویم و از ما یاد شود زیرا به یک چشم برهم زدنی عمر انسان تمام می شود .

رحیم عظیمی متولد ۱۳۱۴ در اردبیل است. او بیش از ۲۰ سال در بالاترین سطح کشتی جهان و در سه المپیک قضاوت کرده است . عظیمی دارنده سوت طلایی المپیک است.

پایان پیام/