1396-09-28 13:40

به گزارش روابط عمومی هیئت جودوی استان خراسان جنوبی : بزرگ مرد جودوی استان خراسان جنوبی در بیستم مهرماه هزار و سیصد و چهل وهشت در خانواده ای متدین، انقلابی و دیندار در شهر بیرجند دیده به جهان گشود. علاقه بیش از حد ایشان به ورزش در همان دوران کودکی نمایان بود و این امر منجر شد که استاد تهوری در دوران تحصیل راهنمایی و در تابستان 1363 با مشاهده آگهی ورزشی در ایام تعطیلات تابستانی که در آن از آغاز فعالیت باشگاه جودوی شهید کوشه ای خبر داده بود در باشگاه مذکور ثبت نام نماید.

استاد علی تهوری در ابتدای فعالیت در این هنر رزمی با تشک پنبه ای در یکی از مدارس شهرستان بیرجند که به جای تاتامی جودو استفاده می گردید زیر نظر جناب آقای حسن اردشیری آموزش اصول و فنون هنر رزمی جودو را آغاز نمودند و از اولین هنرجویانی بود که به همراه 60 هنرجوی دیگر در باشگاه شهید کوشه ای با پشتکار و تلاش شبانه روزی اصول و فنون اولیه این هنر رزمی را آموختند و در اوایل سال 1364 برای آزمون ارتقای کمربند موفق به اخذ کمربند کیو 8 جودو گردیدند. استاد تهوری در سال 1365 با حضور در کلاسهای آموزشی جودوی استاد میرطاووسی که در دوران خدمت مقدس سربازی خود را در شهر بیرجند سپری می نمود با تلاش و پشتکار فراوان پله های ترقی را در این رشته رزمی پشت سر گذاشته و از برترین هنرجویان جودو در کلاس آموزشی استاد اردشیریی و استاد میر طاووسی محسوب میگردید و به عنوان کمک مربی جودو کار ارشد ، تدریس خود را نیز در این هنر زیبای رزمی آغاز نمود.

در سال 1366 که هیئت جودوی شهرستان بیرجند راه اندازی گردید ، استاد تهوری نیز با حضور فعال در این هیئت ورزشی ، اولین سرپرست هیئت جودوی شهرستان بیرجند را در جهت انجام امورات و فعالیتهای ورزشی این هیئت با همراهی و همدلی یاری می نمود .در سال 1367 استاد تهوری از چهره های شاخص و برجسته جودوی شهرستان بیرجند به عنوان مربی تیم در مسابقات قهرمانی جودوی استان خراسان که در شهرستان سبزوار برگزار گردید نیز خوش درخشیدند.

سال 1367 نیز سال درخشش جودوکاران شهرستان بیرجند و استاد تهوری در مسابقات قهرمانی جودوی استان خراسان در شهرستان نیشابور بود. لازم به ذکر است استاد علی تهوری از شاخص ترین چهره های جودوی کشور که در سن 16 سالگی با کسب تجارب فراوان به عنوان مربی تیم جودوی شهرستان بیرجند در حالی که دارای حکم توجیهی مربیگری بود اما به دلیل سن پایین ایشان به همراه یک نفر سرپرست از سایر رشته های ورزشی به همراه تیم جودوی شهرستان بیرجند عازم مسابقات جودو در سطح ملی و استان می گردید.

استاد علی تهوری با همت و تلاش روز افزون در سال 1369 موفق به اخذ کمربند مشکی دان 1 گردید و پس از مدتی مفتخر به قبولی در آزمون مربیگری درجه 3 جودو که در مشهد مقدس برگزار گردید شد .

لازم به ذکر است استاد تهوری با تلاش فراوان و همت والا در دهه هفتاد مدارج داوری را در هنر رزمی جودو اخذ نمودند.

بزرگ مرد جودوی استان خراسان جنوبی در سال 1390 با درخشش خاص موفق به اخذ گواهینامه دوره های داوری ممتاز ملی در شهر شیراز گردید.

استاد تهوری ضمن فراگیری هنر جودو در شهرهای تهران ، شیراز، مشهد آموزش تخصصی هنر رزمی جودو را به علاقه مندان نوجوان و جوان این هنر زیبا ادامه داد و با همفکری و تبادل نظر با اساتید برجسته ملی و اساتید به نام جودو در خارج از کشور دانش فنی تخصصی خود را نیز ارتقا بخشید.

 

استاد تهوری در سال 1393 با شرکت در آزمون کمربند دان 6 جودو در تهران در آزمون ارتقاء کمربند نیز موفق به اخذ دان 6 گردید.

کتاب جودو هنر المپیک نیز از سایر خدمات برجسته استاد تهوری محسوب می گردد که با تالیف بزرگ مرد جودوی خراسان جنوبی به جامعه جودوی کشور تقدیم گردیده است.

تربیت هزاران هنرجوی جودو و دفاع شخصی حاصل سال ها تلاش و خدمت صادقانه استاد تهوری از سال 1365 تاکنون می باشد که چهره ای شاخص وبرجسته ای از اساتید و مربیان و داوران برجسته امروز کشوری نیز از شاگردان استاد علی تهوری محسوب می گردند.

استاد تهوری با بیش از 31 سال تجربه در این هنر زیبای رزمی از بنیانگزاران جودوی استان خراسان جنوبی محسوب می گردد.

از سایر خدمات شاخص و برجسته استاد تهوری به جودوی کشور می توان به برخی از موارد ذیل اشاره نمود :                             ( جودوکاران بومی و غیر بومی )

2 نفر از شاگردان استاد تهوری به موفقیت در آزمون ارتقای کمربند مشکی دان 5 نائل گردیدند:

11 نفر از شاگردان استاد تهوری به موفقیت در آزمون ارتقای کمربند مشکی دان 4 نائل گردیدند:

25 نفر از شاگردان استاد تهوری به موفقیت در آزمون ارتقای کمربند مشکی دان 3 نائل گردیدند:

ده ها نفر از شاگردان استاد تهوری به موفقیت در آزمون ارتقای کمربند مشکی دان 1 و 2 نائل گردیدند:

ارتقای 2 نفر از داوران ممتاز ملی ، 5 نفر از داوران درجه 1 ، 3 مربی استانی ، 2 داور استانی و بیش از 35 داور درجه 3 و 2 نیز از سایر خدمات برجسته بزرگ مرد جودوی استان خراسان جنوبی به جامعه جودوی کشور می باشد.

همچنین بیش از 43 مربی جودو و دفاع شخصی نیز با زحمات و تلاش های استاد تهوری به جامعه جودوی کشور تقدیم گردید.

در خصوص انجام فعالیت هاو اقدامات شاخص استاد تهوری در دفاع شخصی نیز میتوان بیان نمود :

هر چند هنر دفاع شخصی ، رسما سال 83 در فدراسیون جودو جمهوری اسلامی ایران با ترکیب جدید تحت عنوان کمیته دفاع شخصی و غالبا در نیروهای مسلح آغاز گردید.

اما اولین نمایش هنرهای دفاع شخصی در شهرستان بیرجند در سالن تختی توسط استاد تهوری و سایر جودوکاران در سال 65 با زیبایی خاص اجرا گردید.

از همان زمان علاوه بر آموزش جودو ، با تدریس استاد تهوری ، دفاع شخصی نیز در شهرستان بیرجند به علاقمندان این هنر زیبای رزمی آموزش داده شد.

برگزاری دور های آموزشی متعدد برای پرسنل محترم کمیته انقلاب اسلامی ، ناجا، بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، بانک ها و سایر موسسات ، ادارات دولتی ، نهاد های انقلاب اسلامی و سایر دستگاه های دولتی و غیر دولتی از دیگر فعالیت ها و اقدامات برجسته استاد تهوری می باشد.

استاد تهوری هم اکنون دارای گواهینامه درجه 1 دفاع شخصی و دان 4 دفاع شخصی میباشد.

همچنین در سال 1390 با پیگیری های فراوان ایشان اولین دوره مربیگری دفاع شخصی ایران در استان خراسان جنوبی برگزار شد و با حضور استاد ملکی و استاد ال صادق ، تعداد 31 نفر از مربیان جودوی استان خراسان جنوبی موفق به اخذ کمربند مشکی و گواهینامه درجه 3 مربیگری دفاع شخصی شدند که دارای حکم رسمی از فدراسیون می باشند.

در حال حاضر بیش از 60 مربی دفاع شخصی کار در استان خراسان جنوبی حضور دارند که این نیز حاصل سال ها تلاش استاد تهوری به جامعه جودوی کشور می باشد.

در سال 90 و 94 نیز با پیگیرهای فراوان استاد علی تهوری ریاست هیئت جودوی استان خراسان جنوبی با حضور مربیان کره ای کارگاه آموزشی تخصصی در شهرستان بیرجند برای مربیان این هنر زیبای رزمی در استان خراسان جنوبی در جهت ارتقای دانش فنی مربیان جودوی استان برگزار گردید.

لازم به ذکر است تعداد 3 نفر از شاگردان استاد علی تهوری نیز به اردوی تیم ملی در چهارسال گذشته دعوت گردیدند.

همچنین در سال 1390 نیز با توجه به تجربیات فنی و دانش تخصصی والای استاد علی تهوری ، با دعوت رسمی فدراسیون جودو و کوراش جمهوری اسلامی ایران ، استاد تهوری به عنوان مربی دوم تیم ملی بزرگسالان در مسابقات جهانی وورلد کاپ آلماتی قزاقزستان ، تیم جودوی جمهوری اسلامی ایران را همراهی نمود که در آن مسابقات آرش میر اسماعیلی نائب قهرمان جهان شد.

همچنین با همت و پیگیریهای فراوان استاد علی تهوری ریاست هیئت جودوی استان خراسان جنوبی ، جودوی بانوان استان نیز از سال 78 فعالیت خود را آغاز نمود و با اعزام جودوکاران بانوی استان خراسان جنوبی به دوره های مربیگری در تهران و سایر استان های کشور در حال حاضر تعداد بیش از 7 مربی جودوکار و دفاع شخصی کار بانو در شهرستان بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی و شهرستان خوسف با پشتکار و همت والا مشغول آموزش اصول و فنون این هنر زیبای رزمی به بانوان جودوکار و دفاع شخصی کار استان می باشند.