گفت و گو و تحلیل

1398-05-12 20:33
ذاکری: توصیه‌های میراسماعیلی با استقلال کاری ما تضادی نداشت/ از حضور روی سکوی آسیا مطمئن بودیم اما یک پنجمی مانع ما شد

به گزارش روابط عمومی فدراسیون جودو، محمد مهدی ذاکری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص سطح رقابت‌های جودو جوانان قهرمانی آسیا و اقیانوسیه اظهار داشت: سطح مسابقات همانطور که از قبل نیز اعلام کرده بودیم بسیار بالا بود. حضور تیم‌های ژاپن و کره‌جنوبی باعث بالاتر رفتن سطح کیفی مسابقات شده بود و این دو کشور با اعزام تیم‌های بسیار خوب، کار را بسیار سخت‌تر کرده بودند و این در حالی است که در سال گذشته تیم ژاپن حضور نداشت.

 

وی در خصوص اینکه از عملکرد ملی‌پوشان جوان جودو ایران رضایت دارد، گفت: در اوزان پایین همیشه شرایط سخت‌تر است. در روز نخست ما انتظار حداقل یک مدال برنز را از وحید جدی در وزن 73- کیلوگرم داشتیم. در سایر اوزان سبک نیز توقعات ما برآورده نشد، البته قرعه‌های سختی نیز داشتیم. در سنگین وزن ولی با عملکرد خوب بچه‌ها دیگر اما و اگری باقی نماند.

 

مربی تیم جودو جوانان تاکید کرد: در وزن 100- کیلوگرم، علی پرهیزگار در دور اول و دوم از سد جودوکاران کره و ژاپن گذشت  و در یکی از مهیج‌ترین دیدارهای فینال این مسابقات مقابل جودوکار تاجیکستانی به برتری دست یافت. پرهیزگار به قدری خوب مبارزه کرد که سالن یکپارچه او را تشویق می‌کرد. در وزن  90- کیلوگرم، قاسم باغچقی نیز با قرعه سختی مواجه شد و در دور نخست به مصاف جودوکار ژاپنی رفت.

 

ذاکری تصریح کرد: باغچقی در مقابل حریف ژاپنی خود برتری داشت اما اسیر یک فن شد. البته به نظر من با توجه به اینکه او مجری فن بود، نباید به حریف او امتیاز می‌دادند. بعد از این شکست باغچقی به خوبی ثابت کرد که در وزن خود در آسیا بهترین است و به مدال برنز دست یافت.  از نظر ما برنز این جودوکار در حد طلای مدال آسیا ارزشمند است. در وزن 81- کیلوگرم نیز کامیابی به مدال نقره دست یافت تا دستاورد ما در این مسابقات یک مدال طلا، یک مدال نقره، یک مدال برنز و یک جایگاه پنجمی باشد.

 

وی در پاسخ به این سوال که پیش از برگزاری مسابقات چه عملکردی از تیم جوانان پیش‌بینی می‌کرده است، گفت: ما با توجه به اینکه تیم خوبی داریم، مطمئن بودیم در رده‌بندی تیمی روی سکوی آسیا هستیم، اما تنها با یک عنوان پنجمی کمتر نسبت به مغولستان به مقام چهارم آسیا رسیدیم. به نظر عملکرد تیم جوانان بسیار خوب بود و بچه‌ها گل کاشتند.


 

مربی تیم جودو جوانان در خصوص اینکه می‌توان به آینده این جودوکاران برای حضور و موفقیت در تیم بزرگسالان امیدوار بود، تاکید کرد: بارها با محمدرضا حاج یوسف‌زاده سرمربی تیم و آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو در این خصوص صحبت کردیم.  مشکل ما در سالیان اخیر این بوده است که بلافاصله بعد از پایان کار بچه‌ها در تیم جوانان، آنها را وارد تیم بزرگسالان کردیم و نتوانستند خود را پیدا کنند.

 

ذاکری خاطرنشان کرد: به نظر من باید این نفرات ابتدا وارد تیم امید شوند و یکسال روی آنها کار شود تا آمادگی حضور در تیم ملی را داشته باشند. اگر در حال حاضر نیز بخواهیم همان کار سابق را انجام بدهیم شاید بهترین دستاورد ما یک تک ستاره باشد. باید تیم امید را تشکیل بدهیم و پله پله شرایط حضور آنها را در تیم ملی بزرگسالان فراهم کنیم.

 

وی در خصوص حضور تیم جوانان در مسابقات جهانی عنوان کرد: مسابقات جودو جوانان جهان حدود 2 ماه دیگر در مراکش برگزار خواهد شد. تا این لحظه قرار است نفرات مدال‌آور به مسابقات آسیایی اعزام شوند. البته اگر در این مدت سایر بچه‌هایی که به مدال دست نیافتند نیز خود را به کادرفنی اثبات کنند، شاید به جای 3 نفر، 4 نفر را به این مسابقات اعزام کنیم. این بچه‌ها سرمایه‌های ما هستند و همه اعضای تیم به اردوی جهانی دعوت خواهند شد. کار در مسابقات جهانی سخت‌تر است، اما مطمئنم در این رقابت‌ها نیز به مدال خواهیم رسید.

 

عضو سابق تیم ملی جودو با اشاره به نقش برجسته آرش میراسماعیلی در موفقیت تیم جوانان گفت: در ابتدا از طرف کادرفنی تیم جوانان به میراسماعیلی دست مریزاد می‌گویم که در وضعیت سخت اقتصادی، شرایط اعزام تیم را فراهم کرد تا کل آسیا حضور قدرتمند تیم جوانان ایران را احساس کند. میراسماعیلی در این رقابت‌ها مشاوره‌های فنی خوبی به ما می‌داد و فقط  مانند برخی روسای دیگر به دنبال حضور در جایگاه مقامات و چای خوردن نبود.

 

ذاکری در خصوص اینکه که توصیه‌های میراسماعیلی در استقلال فنی کادرفنی مشکلی را ایجاد نمی‌کرد، اظهار داشت: این مسئله به استقلال کاری ما ربطی نداشت. میراسماعیلی قهرمان سابق جهان است و نکته‌هایی را که به ما می‌گفت حاصل سال‌ها تجربه است.


 

وی در پاسخ به این سوال که انجام کارهای فنی و پزشکی به شان و شخصیت رئیس فدراسیون جودو لطمه وارد نمی‌کند، گفت: به این موضوع می‌توان از زوایای مختلف نگاه کرد. وقتی جامعه جودو در سراسر کشور تلاش می‌کند یک قهرمان جهان روی صندلی ریاست فدراسیون بنشیند، همین چیزها را از او می‌خواهد. انجام یک کار پزشکی از سوی میراسماعیلی به جای یک دکتر، برای بچه‌ها دلچسب‌تر بود و آنها متوجه می‌شدند که آنقدر موفقیت آنها برای او مهم است که حتی کار پزشکی انجام می‌دهد.

 

مربی تیم جودو جوانان در پایان گفت: ما تلاش کردیم رئیس فدراسیونی از جنس  خودمان به ریاست فدراسیون انتخاب شود و توقع داریم که او به جای اینکه آنطرف خط باشد، سمت ما باشد و فراموش نکند از کجا آمده است. میراسماعیلی در این رقابت‌ها همانی بود که ما توقع داشتیم. او کتش را در آورد و  بچه‌ها را تشویق کرد، راهنمایی فنی ارائه  داد و در کادرپزشکی کمک کرد. حتی اگر هر کاری دیگر نیز ما از او می‌خواستیم دریغ نمی‌کرد. این چیزی بود که ما سالیان سال از یک رئیس فدراسیون می‌خواستیم  و تیم ملی انتظار همین رفتاری که میراسماعیلی در این رقابت‌ها انجام داد را از او دارد.

 

 

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

  • اللهم صل علی محمد و آل محمد

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی