اخبار

1398-04-24 09:14
 دومین نشست خبری المپیاد استعدادهای برتر ورزش کشور برگزار شد
مدیرکل استعدادیابی وزارت ورزش وجوانان ، پشتوانه سازی برای تیمهای ملی ، ایجاد نشاط اجتماعی ، وفاق و وحدت ملی بین اقوام ، ثبت نخبگان ورزشی کشوردر رده های سنی پایه ، استعدادیابی و نخبه پروری را از اهداف برگزاری دومین دوره المپیاد استعدادهای برتر ورزش کشور عنوان کرد .
 
به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش وجوانان ، احمد سعادتمند که در دومین نشست خبری المپیاد استعدادهای برتر ورزش کشور سخن می گفت ، با مطلوب ارزیابی کردن نتایج نخستین دوره این رویداد، دلایل برنامه ریزی برای برگزاری دومین دوره این رویداد مهم ورزشی را تشریح کرد .
وی گفت : در برخی از رشته‌ها، چندین سال است که در رده‌های سنی پایه مسابقات قهرمانی کشور را برگزار نمی شود این در حالی است که شاید نهایت آرزوی یک نوجوان حضور در رقابتهای قهرمانی استانش باشد .
 
مدیر کل استعدادیابی وزارت ورزش وجوانان یکی دیگر از اهداف برگزاری المپیاد استعدادهای را شناسایی پتانسیل های ورزشی و دیده شدن آنها عنوان کرد .
 
او همچنین اضافه کرد : متاسفانه در رشته‌های مختلف لیگ‌های نوجوانان نداریم و شانزده استان در لیگ‌ها حضور ندارند و این امر می تواند در برگزاری مسابقات قهرمانی و لیگها موثر واقع شود .
سعادتمند در بخش دیگری از سخنانش یکی دیگر از دستاوردهای این رویداد را وحدت اقوام عنوان کرد و افزود : متاسفانه به دلیل تبلغات مغرضانه دشمنان ایران ، این گونه عنوان شده بود که در شهرهای مرزی امنیت وجود ندارد ، اما با میزبانی خوب در این استانها ، این تبلیغات منفی خنثی شد .
وی با اشاره به شرایط کنونی و نیاز کشورمان به نشاط و شادی تاکید کرد که این رویداد می تواند در کشور زمینه ساز شور و نشاط شود .
مدیر کل استعدادیابی وزارت ورزش وجوانان با ابراز خوشحالی از اینکه بسیاری از فدراسیون‌ها و ادارات کل، این المپیاد را در تقویم خود ثبت کرده اند ، اظهار داشت : این امر به پشتوانه سازی تیم‌های ملی در سراسر کشور کمک می کند .
او در این ارتباط گفت :این افتخار را داریم که بعد از المپیک نوجوانان در آرژانتین، المپیاد را برای دوره بعدی 2022 برنامه‌ریزی کردیم و حتی نیم‌نگاهی به 2024 پاریس و 2028 آمریکا داریم. به گفته بسیاری از کارشناسان این ورزشکاران نوجوان پایه اصلی در مسابقات بزرگ بعدی خواهند بود.
سعادتمند عنوان کرد: یکی دیگر از اتفاقات خوب در این المپیاد، بودجه توزیع در آن در مسیر عدالت محوری است. یعنی بودجه همه نوجوانان در همه استان‌ها برابر است.
این مقام مسوول در ثبت نهضت استعدادیابی در سازمان بودجه خبرداد و افزود : بودجه اختصاصی برای این رویداد مهم ورزشی تخصیص یافته است .
وی خاطرنشان کرد: موضوع بعدی ثبت اطلاعات این ورزشکاران نوجوان است. در واقع میانگین قدی و پیکرشناسی و ... را می‌دانیم تا بتوانیم از آنها استفاده کنیم. اطلاعات ورزشکاران روز به روز در سامانه مبین ثبت می‌شود. در سال اول 16 هزار و 400 نفر ثبت شدند و این آمار امسال افزایش یافته است.
سعادتمند استفاده بهینه از بودجه در راستای اقتصاد مقاومتی را یکی دیگر از نتایج برگزاری المپیاد عنوان کرد و افزود : و در این ارتباط همه جوانب را رعایت کرده ایم.
وی توضیحاتی را در خصوص این رویداد در سال گذشته بیان کرد و گفت: سال پیش مسابقات در 77 رشته برگزار شد، اما امسال با افزایش درخواست مواجه بودیم و قرار است این رویداد ورزشی در 96 رشته و در 19 استان برگزار می‌شود.
مدیر کل استعدادیابی وزارت ورزش وجوانان بیان کرد که برگزاری المپیاد یک بخش پروژه است و بخش دیگر نگه داشتن استعدادها است.
او در این باره گفت : امسال 5 هزار و 200استعداد از بین 760 هزار ورزشکار شناسایی و برای آنها برنامه‌ریزی خواهیم کرد.
مدیر کل استعدادیابی وزارت ورزش وجوانان در خصوص بهره مندی از پتانسیل بخش خصوصی در برگزاری دومین المیاد استعدادیابی توضیح داد : برای این دوره المپیاد کمیته بازاریابی پیش‌بینی کرده‌ایم و می‌خواهیم از این بخش کمک بگیریم و استفاده کنیم.
او در خصوص چگونگی ثیت استعدادهای ورزشی توضیحاتی را ارائه کرد و گفت : در این ارتباط یک اپلیکیشن جامع استعدادیابی پیش‌بینی شده که مراحل پایانی طراحی آن در حال طی شدن است و قرار است همه اطلاعات مربوط به یک ورزشکار در آن ثبت می‌شود.
سعادتمند درخصوص حضور منتخبان این المپیاد در رویدادهای برون مرزی افزود : پیشنهاد ما به شورای معاونان این بود که نفرات منتخب چند ماه در اردو باشند و در دهه فجر با دعوت از تیم‌های خارجی، در ایم مسابقات حضور پیدا کنند که خوشبختانه این موضوع مورد استقبال برخی فدراسیون ها قرار گرفت .
مدیر کل استعدادیابی وزارت ورزش وجوانان درباره بودجه دومین دوره المپیاد استعدادیابی گفت: بودجه‌ها در چند بخش به فدراسیون ها داده می‌شود که ده درصد از آن مربوط به استعدادیابی است. با توجه به افزایش تعداد نفرات شرکت کننده در سال جاری، بودجه در سه بخش توزیع می‌شود.
وی اضافه کرد : بخشی برای فدراسیون‌ها، بخشی برای ادارات کل ورزش و جوانان استان ها و بخشی دیگر برای هزینه اعزام است که باز هم به ادارات کل داده خواهد شد.
سعادتمند یاداور شد :بودجه المپیاد با توجه به تعداد ورزشکاران نسبت به سال گذشته کاهش یافته، اما جوابگوی برگزاری المپیاد خواهد بود. مبلغ مورد نظر ما دینار به دینارش آنالیز شده و اعلام خواهد شد.
مدیر کل استعدادیابی وزارت ورزش وجوانان اضافه کرد : در المپیک 13 هزار نفر شرکت می‌کنند اما در المپیک کوچک ما سه برابر این تعداد حضور خواهند داشت. امیدوارم این طرح، بزرگ دیده شود و به برگزاری بهتر آن کمک شود.
وی درباره تعامل با آموزش و پرورش در برگزاری استعدادیابی تصریح کرد: خوشبختانه بعد از سه دهه که بین دو وزارتخانه فاصله وجود داشت، از سال گذشته تا کنون بیش از چهار نشست و همچنین سه جلسه در سطح معاونان برگزار شد.
سعادتمند اضافه کرد :سال گذشته با پنج فدراسیون جلسه برای مسابقات در سطح دانش‌آموزی گذاشتیم که هیچ کدام قبول نکردند و زیر بار برگزاری آن نرفتند.بنابراین از آموزش و پرورش خواستیم که ما برگزار کننده این پنج رشته باشیم که این اتفاق از سال آینده رخ خواهد داد.
 
 

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

  • امام جعفر صادق(ع): هرکس که در مورد خود، رعایت انصاف نماید، به داورى دیگران پذیرفته شود.

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی