اخبار

1395-10-12 15:17
درخشان با حضور در خبرگزاری میزان:  با واقعیت کار را پیش می‌بریم و رویایی فکر نمی‌کنیم

به گزارش روابط عمومی فدراسیون جودو و کوراش رئیس فدراسیون با حضور در خبرگزاری میزان با خبرنگاران ورزشی این خبرگزاری به گفت‌ و گو پرداخت. .

رییس پرسابقه فدراسیون جودو با حضور 90 دقیقه‌ای در خبرگزاری میزان به سوالات خبرنگار ما پاسخ داد:

*برای همگام شدن با جودوی روز دنیا تغییرات انجام دادیم

نیاز به ایده‌هایی داشتیم تا با جودوی روز دنیا که هر روز در حال تغییر است، همگام شویم که برای پیاده کردن این ایده‌ها، به افراد مناسب نیاز بود.

در این راستا، تغییراتی در بخش‌های مختلف فدراسیون انجام دادیم و البته برخی افراد مانند رئیس کمیته داوران و رئیس کمیته مسابقات که با برنامه‌ها همسو بودند را حفظ کردیم. به هر حال نفراتی را در برخی پست‌ها تغییر دادیم، ولی این بدان معنی نیست که افراد حتما موفق خواهند بود.

*کادر فنی تیم‌های ملی را جوان کردیم

جوان‌ترها با سیستم روز ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و از تمام پتانسیل خود استفاده کردیم تا انگیزه مربیان جوان را به ملی‌پوشان تزریق کنیم. امیدواریم با این نوگرایی که انجام دادیم کم کم به اهداف مدنظر برسیم.

*قرار نبود در گرندپری ژاپن شرکت کنیم

برای انتخاب مربیان اولویت‌هایی داشتیم و در حال بررسی برنامه بودیم و به همین خاطر با تاخیر «مجید زارعیان» را به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی کردیم. البته اگر سرمربی زودتر هم انتخاب می‌شد، در مسابقات گرندپری ژاپن شرکت نمی‌کردیم چون این رقابت‌ها در برنامه‌هایمان جایی نداشت.

*ایلیادیس در حال سبک و سنگین کردن پیشنهاد ما است

برای جذب «ایلیادیس» با کارشناسان فدراسیون جهانی مشورت کردیم. قرار است یک دوره 6 ماهه از او در کادر فنی تیم ملی استفاده کنیم و پس از آن قرار دادش را برای سه سال و نیم تمدید کنیم. البته خود «ایلیادیس» دوست داشت که از همان ابتدا قرارداد بلند مدت به ثبت برساند. او در ارتش یونان کار می‌کند و اگر قرار باشد به ایران بیاید باید از ارتش جدا شود، به همین خاطر در حال سبک و سنگین کردن پیشنهاد ما است.

*ماهانه هفت هزار یورو به «ایلیادیس» می‌دهیم

قرار است ماهانه هفت هزار یورو به «ایلیادیس» بپردازیم که نیمی از این پول را فدراسیون جهانی تقبل خواهد کرد. او درخواست‌هایی فراتر از توان فدراسیون داشت که همه شرایط را برایش روشن کردیم و فعلا در حال مذاکره هستیم و هنوز هیچ چیز نهایی نشده است.

 

*احتیاجی به مانور تبلیغاتی نداریم

در چند وقت اخیر برخی‌ها اعلام کردند که حضور «ایلیادیس» در ایران یک مانور تبلیغاتی است و واقعا تعجب می کنم که چرا این حرف‌ها زده می‌شود. احتمالا خود آقایان اهل مانور دادن بوده‌اند که در مورد ما هم اینطور فکر می‌کنند. این دوستان خیلی بنده را دست کم گرفتند که فکر می‌کنند برای تبلیغ کار خودم به «ایلیادیس» یا هر نام دیگری احتیاج دارم.

*مذاکره با مربیان ازبک و روس

همینجا به صراحت اعلام می‌کنم که مربی آذربایجانی که به ایران آمده بود، بازدهی فنی لازم را نداشت و حضور او در کادر فنی تیم ملی منتفی است. سرمربی تیم ملی ازبکستان یکی دیگر از گزینه‌های است که همزمان با همسر او هم برای هدایت تیم بانوان مذاکره کردیم. با مربیان روس هم صحبت‌هایی داشتیم و فعلا مذاکرات در جریان است.

*برنامه ویژه برای بانوان

پیش از اینکه به عنوان رئیس فدراسیون جودو انتخاب شوم و برای کمک به جودوی بانوان با مربی تیم بانوان ازبکستان خانم «نلیاس» مذاکراتی داشتم که نیمه کاره باقی ماند و چندی پیش مذاکرات نهایی را انجام دادم که او ضمن عذرخواهی اعلام کرد که نمی‌تواند به ایران بیاید. به هر حال در بخش بانوان قطعا به مربی خارجی طراز اول احتیاج داریم که پیگیر این موضوع هستیم.

*عنان کار تیم ملی را به مربی خارجی نمی‌سپاریم

قصد نداریم عنان کار تیم ملی را به مربی خارجی بسپاریم و برای این کار دلایل خاص خودمان را داریم. هر مربی که برای تیم آقایان بیاوریم باید با مربیان خودمان کار کند، البته این بحث سرمربی و مربی تنها در ایران اهمیت دارد و در کشورهای صاحب سبک جودو اصلا موضوع خاصی نیست.

*تمام اردونشینان زیر 25 سال هستند

برنامه اصلی ما استفاده از نیروهای جوان است و در حال حاضر تمام اردونشینان زیر 25 سال هستند. یک تیم به مجارستان و یک تیم به ازبکستان اعزام می‌کنیم که قطعا تمام آنها زیر 25 سال خواهند بود. وقتی یک تیم تشکیل شود و حس رقابت وجود داشته باشد، دیگر کسی حاشیه امنیت نداشته و باید برای رسیدن به پیراهن مقدس تیم ملی بجنگد.خیلی وقت است که زمان بازیکن سالاری به اتمام رسیده و همه باید در قالب یک تیم و در کنار یکدیگر تمرین کنند.

 

*«جا» را برای جوانترها باز کردیم

کسانی را از تیم ملی کنار می‌گذاریم که سال‌ها روی آنها سرمایه گذاری شده و بازدهی لازم را نداشتند. یکسری افراد با حدود 30 سال سن در رقابت‌های داخلی همه را شکست می‌دادند اما انگیزه جوانترها را از بین می‌بردند و قید این نفرات را زدیم و جا را برای جوانترها باز کردیم.

*«محجوب» شانس کسب مدال است

واضح است ورزشکارانی که شانس کسب مدال هستند و شرایط سنی مناسبی دارند را حفظ کرده و سرمایه سوزی نمی‌کنیم. «محجوب» یکی از جودوکاهای خوب کشور است و بدون هیچ مشکلی با سایر ملی‌پوشان تمرین می کند.

*پشتوانه سازی انجام نشده است

یکی از مهمترین دلایل کمبود مهره در سال‌های اخیر عوامل مدیریتی بود و متاسفانه عدم پشتوانه سازی باعث شد تا در دوره‌های گذشته به روش گلخانه‌ای رو بیاوریم. هر کسی آمد به فکر حل مشکل مقطعی بود و به صورت بنیادی به این موضوع پرداخته نشد، به هر حال گذشته‌ها گذشته و ما باید این مشکلات را برطرف کنیم.

*به ازای هر سه نفر یک مربی داریم

متاسفانه در گذشته شاهد بودیم که تمرینات بسیار بی‌نظم برگزار می‌شد و ما باید این شرایط را تغییر می‌دادیم. در حال حاضر در تمرینات تیم ملی به ازای هر سه یا چهار نفر یک مربی داریم و به طور خاص عملکرد بچه‌ها را زیر نظر داریم. رقبای ما در آسیا با همین شرایط تمرین می‌کنند و برای تمام ورزشکاران خود برنامه دارند.

*واقع بین هستیم و رویایی فکر نمی‌کنیم

ما تاکنون تنها یک مدال طلا در بازی‌های آسیایی توسط «مسعود حاجی آخوندزاده» کسب کردیم و هیچگاه نتوانستیم آن را تکرار کنیم. امیدوارم با برنامه ریزی و تلاش بتوانیم در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا یک نفر را روی سکوی مدال آوری داشته باشیم. نمی‌گوییم که طی دو سال جودو را زیر و رو می‌کنیم چون رقبای ما در آسیا فوق العاده هستند و همیشه با واقعیت کار را پیش می‌بریم و رویایی فکر نمی‌کنیم.

*نماینده فدراسیون جهانی در سکوت خبری به ایران آمد

فدراسیون جهانی جودو برای حمایت‌های مالی از فدراسیون‌های تحت پوشش خود یکسری برنامه‌ها و آپشن هایی دارد، به همین خاطر هفته گذشته «آنتونی فکتر» نماینده فدراسیون جهانی به ایران آمد تا شرایط ما را ببیند و گزارش خود را به آقای «ویزر» رئیس فدراسیون جهانی بدهد. البته بنا به دلایلی این موضوع را رسانه‌ای نکردیم تا در آرامش به این مسئله بپردازیم.

*مشکل لباس را حل کردیم

در فاز اول 300 دست لباس جودوی استاندارد تولید کردیم و از این پس با لیبل فدراسیون جهانی در مسابقات شرکت خواهیم کرد. متاسفانه در سال‌های گذشته جودوی ایران همواره با مشکل لباس مواجه بود که این موضوع را حل کردیم.

 

*کرسی آسیایی می گیریم

با رایزنی‌هایی که با مسئولان فدراسیون جهانی جودو داشتیم، قرار است یک نفر در کمیسیون داوری و یک نفر در کمیسیون مسابقات در سطح آسیا داشته باشیم. این کرسی‌ها به رشد جودو کمک خواهد کرد.

*سفرهای خود را به یک سوم رسانده ام

تا چند وقت گذشته با توجه به برنامه‌هایی که فدراسیون جهانی داشت در بسیاری از مسابقات و جلسات فدراسیون جهانی شرکت کردم اما الان که رئیس فدراسیون جودو ایران هستم، در نظر دارم تا سفرهای برون مرزی خود را به یک سوم برسانم چون هم وقت سفر ندارم و هم دوست دارم بیشتر به مسائل داخلی فدراسیون بپردازم.

سخن روز

  • «وَ اللّهِ مَا خَلَقَ اللّهُ شَيْئاً إِلا وَ قَدْ اَمَرَهُ بِالطّاعَةِ لَنَا». امام حسين (ع) فرمود: «سوگند به خدا كه خداوند هيچ موجودى را نيافريد، مگر آن‏كه او را به اطاعت از ما، امر كرد».

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی