اخبار استان ها  - استان گلستان

1394-06-13 06:05
تجلیل از استاد میقانی توسط ریاست محترم مجلس در اولین کنگره ملی آزادگان

به نقل از ایسنا:

کنگره ملی تجلیل از آزادگان صبح امروز یکشنبه، 25 مردادماه با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی شهیدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری و آزادگان و خانواده‌های آنها در تالار وحدت برگزار شد. 

حجت‌الاسلام شهیدی با تبریک سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی و ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) گفت: آزادگان فراموش نشده‌اند و چه شهدا، چه جانبازان و چه آزادگان به عنوان ایثارگران هستند و همه ما مدیون آنها هستیم.

وی در ادامه با ارائه آماری از تعداد آزادگان هشت سال دفاع مقدس افزود: ما در هشت سال دفاع مقدس 42 هزار و 879 آزاده داشتیم که 36 هزار نفر از آنها رزمنده بودند و بقیه کسانی بودند که در تصرف شهرها به اسارت درآمدند و می‌توان گفت همه رزمندگان آزاده، جانباز شدند؛ چرا که تا آخرین گلوله مقاومت کردند و سپس اسیر شدند.

حجت‌الاسلام شهیدی در ادامه گفت: 24 هزار نفر از اسرای ایران، تا زمان آزادیشان خبری از آنها نبود و دور از چشم صلیب سرخ در زندان‌ها بودند و تا توانستند آنها را اذیت و شکنجه کردند و 500 نفر از آنها در اردوگاه‌ها به دلیل جراحات ناشی از شکنجه عراقی‌ها همانند شهید تندگویان به شهادت رسیدند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: حدود هزار نفر از اسرای ایران از افسران به ویژه خلبان‌ها بودند که 10 سال یا بیشتر به دور از چشم صلیب سرخ نگهداری می‌شدند و اثری از آن‌ها نبود و آخرین نفر آنها شهید سرلشکر حسین لشکری بود که در اوایل جنگ با حمله به عراق هواپیمایش مورد اصابت قرار گرفت و پس از 12 مأموریت به اسارت درآمد.

وی تصریح کرد: شهید لشکری در طول 18 سال اسارت، 12 سال‌‌ در زندان انفرادی بود و زمانی که سال 1377 آزاد شد، 10 سال پس از آن به دلیل شکنجه‌هایی که روی بدنش صورت گرفته بود، به شهادت رسید.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به حضور اقلیت‌های مذهبی و دینی در هشت سال دفاع مقدس بیان کرد: ما در مقابل ایثارگری‌های آزادگان نتوانسته‌ایم کاری انجام دهیم، اما در حد توان خدمتگزار کوچکی در خدمت آنها بوده‌ایم و مدیون آزادگان و ایثارگران هستیم.

یادآور می‌شود در ابتدای این مراسم دو نفر از آزادگان به بیان خاطرات دوران اسارت پرداختند و در پایان نیز از 7 نفر از ایثارگران شامل امیر سرتیپ علی والی،‌ امیر سرتیپ دوم منصور کاظمیان، غلامحسین جوزیان، حجت‌الاسلام محمدرضا دایی‌زاده سیرچی،‌ داوود میقانی ، شمسی بهرامی و خدیجه میرشکار تجلیل شد.

نظرات

  • تفکر 1394-06-16 03:25
    به داشتن این چنین استادی افتخارمی کنیم.
ثبت نظر جدید

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

  • حلول ماه شعبان مبارک باد

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی