مطالب آموزشی

1393-12-13 09:21
مطلب دبیر فدراسیون جودو درباره مصرف مکمل های غیرمجاز

به گزارش روابط عمومی فدراسیون جودو و کوراش، محمد بلوطی دبیر فدراسیون مطلبی را درخصوص مصرف مکمل غیر مجاز ارائه داد که در زیر می خوانید:

 

مصرف غیراصولی و غیرمجاز برخی مکمل ها می تواند در دراز مدت عوارضی داشته باشد که متاسفانه این عوارض خود را نشان ندهد یا فرد به بروز آنها مقاومت داشته باشد، یکی از عوارض رایج، اختلال های گوارشی است که نوجوانان با شکایت از مشکلات گوارشی مانند اسهال یا یبوست به پزشک مراجعه می کنند، بعد از آزمایش مشخص می گردد که مشکل مصرف بیش از حد مکمل هاست که به طور معمول افراد غیرمتخصص به آنها تجویز کرده اند.

مصرف غیر اصولی مکمل و داروهای غیرمجاز حتی می تواند باعث ناباروری در پسران و دختران شود.


یکی از مشکلاتی که برای مصرف کنندگان مکمل های پروتئینی به وجود می آید؛ نارسایی کلیه و کبد است که معمولا با انجام آزمایش مشخص می شود و غیرقابل برگشت است. اختلال در فشار خون، افسردگی، مشکلات پوستی، زخم اثنی عشر، ریزش مو، گرفتگی و سفتی عضلات نیز گریبانگیر مصرف کنندگان مکمل ها خواهد شد. فرد برای بهتر شدن عملکرد ورزشی از این مکمل ها استفاده می کند اما به مرور زمان دچار مشکلاتی می شود.
اگر مصرف مکمل های مجاز ویتامین با مشاوره پزشک یا متخصص تغذیه باشد، مصرف آنها مشکلی ندارد و ورزشکاران چه در سطح قهرمانی و چه در سطح همگانی می توانند با مشورت پزشک ، ویتامین هایی نظیر امگا 3 ، ویتامین ای، ب کمپلکس، ب 12، ب 6 یا کپسولهای مولتی ویتامین ، فارماتون و .... را که وزارت بهداشت تایید کرده است ، مصرف کنند.


بیشتر داروهای غیرمجاز شامل انواع استروئیدهای آنابولیک، هورمون رشد یا انسولین که در باشگاه ها و به وسیله افراد فاقد صلاحیت تجویز می شوند، از سوی نهاد های ملی و بین المللی مربوط به مبارزه با دوپینگ ممنوع اعلام شده اند.
این داروها علاوه بر ایجاد شرایط نابرابر در ورزش، عوارض زیادی دارند. یکی از عوارض این داروها بروز اختلال در رشد است. برای مثال این داروها می توانند صفحه های رشد نوجوانانی که هنوز رشدش کامل نیست و صفحه های رشدش بسته نشده ببندند و در بلوغ فرد تاثیر منفی بگذارند. در جوانان هم این داروها باعث ریزش مو ، تغییرات صدا و ... می شود.

 

مصرف مکمل برای افراد زیر 18 سال ممنوع است


مصرف مکمل و داروهای نیروزا قبل از سن 18 سالگی برای ورزشکاران جوان مانند سم است و مربیان ورزش نیز باید به این نکته توجه داشته باشند که بهتر است نوجوانان و جوانان به جای مصرف داروها و مکمل های غیر مجاز از انواع حبوبات، میوه ها، لبنیات، پروتئین و غذاهای طبیعی استفاده کنند، فقط ورزشکارانی که در سطح ورزش قهرمانی و حرفه ای فعالیت می کنند، می توانند زیر نظر متخصص پزشک ورزشی یا متخصص تغذیه از مکمل های مجاز استفاده کنند، بدن یک ورزشکار حرفه ای به 8000 کالری نیاز دارد و در نتیجه نمی توانند فقط با مصرف غذا، حبوبات و ... این کالری را تامین کند در نتیجه سوخت و ساز بدنش با مشکل روبرو خواهد شد.
فروش مواد نیروزا در تمام باشگاههای کشور ممنوع است و فقط در داروخانه ها مجاز هستند که این مواد را عرضه کنند و ورزشکاران باید فقط با تجویز و مشاوره پزشک ورزشی باشگاه یا شهرستان یا متخصصان تغذیه این داروها را مصرف کنند.
جوانان و نوجوانان باید به این نکته توجه کافی داشته باشند که قبل از استفاده از هرنوع مکمل و داروی نیروزا با مراجعه به درمانگاه فدراسیون پزشکی ورزشی و هیئت های پزشکی ورزشی مشاوره لازم را از متخصصان این حوزه بگیرند تا از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری شود.

نظرات

 • حمید 1394-05-07 04:35
  باسلام و عرض خسته نباشید
  خدمت استاد معظم و قهرمان خودم . جای سپاس فراوان دارد که با داشتن مشغله اجرایی بسیار و علی رغم کارهای مدیریتی باز بفکر انبساط علمی عزیزان هستید .
  تقاضا مندم این مرحمت را بیش نموده و کم نفرمایید و تجربیات علمی و عملی خود را به اشتراک بگذارید . سپاس
 • عاشق جودو 1393-12-16 07:07
  باسلام.لیست داروهایی که دوپینگ محسوب میشه رو توسایت بزاریدلطفا
 • elnaz 1393-12-15 15:17
  همینطور
  مثلا زدن آمپولهایی همچون ناندرولون و ..... باعث انرژی زیاد میشه
  ترکیبات آنابولیک؛هورمون های پیتیدی مثل اریتروپوئیتین،هورمون رشد همه اینها مشکلاتی برای ورزشکار پیش میاره
  یا قرصهایی از دسته آنتاگوسیت ها مثل
  aminoglutethimide
  anastrozole
  exemestane
  tamoxifen
  و. . . .
ثبت نظر جدید

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

 • اللهم صل علی محمد و آل محمد

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی