مطالب آموزشی

1393-12-11 07:17
کاتا اصولی ترین و بنیادی ترین تمرین در جودو

 استاد داود میقانی، رئیس کمیته فنی فدراسیون جودو جدیدترین مطلب آموزشی خود را درباره کاتا ارائه داد.

 

کاتا ادبیات جودو می باشد که متاسفانه در کشور عزیز ما مورد غفلت اساتید و جامعه جودو واقع شده است و در اثر این بی توجهی صدمات فراوانی بر پیکره این رشته زیبا وارد آمده در رابطه با کاتا و فواید و فبسفه آن ، سخنان زیادی از طرف اساتید بزرگ مطرح شده است، کاتا مکمل رندوری است، ادبیات جودو می باشد ، منتخبی از تکنیک های نمونه جودو است.

 

اصول صحیح تکنیکهای جودو را به هنرجو تفهیم می کند. نمایش یک سلسله از فنون زیبا و زنجیره ای که در یک محیط از پیش تعیین شده می باشد.

 

هریک از این اساتید از دریچه و منظر جداگانه و خاصی به کاتا نگریسته اند ولی کاتا بسی فراتر و بیشتر از این تعاریف مورد توجه است. بنابراین اگر مدعی شویم و بگوییم کاتا اصول و پایه جودو محسوب می شود و اگر کسی کاتا را به معنای واقعی اش که تمام اصول پایه در آن نهفته شده درک نکند در واقع جودو واقعی و کلاسیک را که پروفسور کانو فقید مطرح نمود درک نکرده است، چون در کاتا نکاتی است که فلسفه و اهداف جودو را به نمایش می گذارد ، اگر هفت کاتایی که در جودو می باشد به عنوان اساس و پایه جودو به حساب آوریم و آن اصولی که شامل احترامات و آداب نشستن و برخاستن ، ایستادن های صحیح ، راه رفتن های صحیح ، کوزوشی ها و تای ساباکی ها و سوکوری ، حمله صحیح ، دفاع و پاسخ صحیح ، قدرت تصمیم گیری و سرعت و سرعت عکس العمل .... و غیره می باشد و از طرفی تنوع تکنیک در کاتا باعث زیبایی و جذابیت آن شده ، بیننده کاتا زود به طرف آن جذب می شود و این خود عاملی در جهت پیشرفت و گسترش ورزش جودو می باشد.

 

در ناگه نوکاتا که اصول اولیه جودو در آن بسیار به چشم می خورد و از طرفی نمادی از تسلط در فنون و رعایت سه اصل انکارناپذیر در جودو را به نمایش می گذارد و بهترین و منتخبی از فنون مسابقات در آن دیده می شود که در بخش های مختلف بدن قابل اجرا است و مهمترین عضلات اصلی و فرعی و جانبی درگیر این 15 تکنیک می باشند.

 

در کاتامه نوکاتا، علاوه بر راه رفتن به شکل نشسته را آموزش می دهد دارای ژست مخصوص به خود است.هنر مهار کردن و فرار از دست حریف و هنر اهرم کردنها و شکستن مفاصل در حالت کنترل شده و نیز انسداد مسیر تنفسی که در کمترین زمان موجب تسلیم سریع حریف می شود قابل مشاهده است که در مسابقات قابل استفاده می باشد.

 

کیمه نوکاتا، اراده و تصمیم را در ما تقویت می کند و در کمترین زمان ممکن می توانیم تصمیم نهایی را در مقابل حریف اتخاذ کنیم.

 

گوشین جوتسو که در ژاپن و در جودو ملقب به کاتای پلیسی می باشد از جایگاه بالایی برخوردار است که شامل گرفتن و رها کردن ها، ضربات از فاصله دور ، استفاده از سلاح های گرم و سرد که توان قدرت فنی و سرعت و سرعت عکس المل یک جودوکار را به نمایش می گذارد، ژست منطقی و تصمیم درست و اعمال صحیح تکنیک ها بر روی مفاصل و ضربات به نقاط حساس بدن و خلع سلاح کردن حریف قابلیت های مهمی را به نمایش می گذارد.

در جونوکاتا! انعطاف و ملایمت و تعادل در فنون و هماهنگی به زیبایی به چشم می خورد.

ایتوسوکاتا و کوشی کی نوکاتا ، صلابت ، تسلط، اعتماد بنفس ، پختگی و در واقع تکامل جودو به زیبایی هر چه تمام تر دیده می شود.

 

نمونه هایی از فواید کاتا

1-    بالا بردن قدرت تفکر و ایجاد اعتماد بنفس در جودوکار

2-    علم چگونه دفاع کردن و آموختن فنون به نحو اصولی و درست

3-    بالا بردن سرعت و سرعت عکس العمل به نحو اصلی و درست

4-    کاتا موجب لذت و ابتهاج در جودوکاران و تماشاچیان می شود.

5-    کاتا موجب تقویت و آموزش درست در راستای اصول پایه در جودو می باشد.

نظرات

  • فرزبود 1393-12-12 07:46
    مهارت تکنیک و تاکنیک عملی در کنار تجربه، بیان شیوا و کارشناسی شده جودو این موهبت است.
ثبت نظر جدید

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

  • امام جعفر صادق(ع): هرکس که در مورد خود، رعایت انصاف نماید، به داورى دیگران پذیرفته شود.

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی