مطالب آموزشی

1393-09-15 15:58
چگونه جودو خود را ارتقا دهیم؟ گاردگیری (کومی کاتا)

به گزارش روابط عمومی فدراسیون جودو و کوراش؛  دکتر عبدالله آراسته، نهمين قسمت از مجموعه مقالات آموزشی چگونه جودو خود را ارتقا دهیم؟ با نام "گاردگیری (کومی کاتا) " را  برای استفاده علاقمندان به این رشته ورزشی ارائه دادند.

 

گاردگیری (کومی کاتا) در جودو همه چیز است. بدون یک گارد خوب نمی‌توان حمله یا دفاعی مؤثر داشت. استراتژی گاردگیری در جودو نوین رقابتی یکی از بهترین حملاتی است که می‌توانیم در مقابل حریف خود به کاربریم.

 

در فوتبال تیمی که بیشتر صاحب توپ است، معمولاً بازی را می‌برد. جودو از این دیدگاه تفاوتی ندارد. فردی که گارد را در مبارزه کنترل نماید (و بهتر گاردگیری کند) نهایتاً مبارزه را به سود خود خاتمه می‌دهد.

 

این به دو دلیل است.

اولین دلیل آن است که با گاردی که اتخاذ می‌کنید، شما می‌توانید پرتاب‌های خود را صورت دهید. بسیار به‌ندرت پیش می‌آید که توسط گاردی که با آن آشنا نیستید بتوانید پرتابی را صورت داده و تکنیکی را اجرا کنید. بنابراین، اگر بتوانید مبارزه کنید که گارد موردنظر خود را به دست آورید، دلیلی وجود ندارد که نتوانید از آن طریق پرتاب خود را صورت دهید. اگر نتوانید با گارد مطلوب خود پرتاب مدنظر خود را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنم که در تمرینات بیشتر روی پرتاب‌ها و نحوه اجرای تکنیک‌ها کار کنید تا روی مبارزه جهت گرفتن گارد مطلوب.

 

دومین دلیل چرایی کنترل کافی روی گاردگیری، آن است که به شما شانس بیشتری برای برتری در مبارزه می‌دهد زیرا داوران به‌طور حتم (در شرایط برابر) برتری را به فردی می‌دهند که مبارزه را در کنترل خود دارد.

 

انواع بسیار مختلف و متعددی از گاردها وجود دارد که شما می‌توانید (و یا از نظر قوانین داوری نمی‌توانید) در جودو اتخاذ کنید. گاردهایی نظیر گرفتن کمربند بیش از سه ثانیه یا گرفتن آستین به‌صورت طپانچه ای از انواع گاردهای غیرمجاز محسوب می‌شوند. این به دلیل این واقعیت است که گارد مزبور بیش‌ازحد دفاعی بوده یا برای حریف رهایی از آن بیش‌ازحد دشوار است.

 

معمولاً مربیان توصیه به داشتن یک گارد (اصلی) و کار روی دو یا سه حمله از طریق آن گارد می‌کنند. آنگاه داشتن یک گارد بیشتر که شما مبادرت به حمله از آن می‌کنید. گاردهایی نظیر گارد سنتی یقه و آستین، گارد از بالا، دو روی یک، جفت آستین، جفت یقه و گارد ضربدری تنها برخی از گاردهایی هستند که ممکن است به‌منظور پرتاب حریف خود مورداستفاده قرار دهید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات

 • ممد شیدو 1393-10-04 18:12
  شروع بسیار خوبی است
  اگر بتوانید فیلم تهیه کنید که قابل دانلود باشد ومکمل مقالات باشد بهتر است
  دوستان هم بجای انتقاد خط درست بدهند که ایشان در این زمینه تلاش دلخواهشان را انجام دهد
  از دکتر عزیز هم از طرف همه ورزش دوستان بخاطر وقتی که صرف کردند کمال تشکر را دارم
 • دکتر آراسته 1393-09-17 21:47
  در پاسخ به آقای محمد رضای عزیز باید عرض کنم:
  عنوان مقاله «چگونه جودو خود را ارتقا دهیم؟» بود که نهمین قسمت از این مجموعه مقالات محسوب می شد. لذا این مقاله تنها به ذکر کلیات و اهمیت بسیار زیاد بحث گارد و گاردگیری در ارتقا جودو می پرداخت و نه موضوع «ارتقا گاردگیری»، آن طور که شما فرمودید.
  اگر پیگیر مجموعه مقالات بوده باشید مستحضر هستید که در هر قسمت از مقالات سعی کردم به بخشی از چالش ها و مسایلی که معمولاً جودوکاران در سیر تمرینی خود و در مسیر قهرمانی با آن مواجه می شوند بپردازم و البته به صورت مختصر و اجمالی مطالبی را در این رابطه بیان کنم. قطعاً در یک مقاله کوتاه نمی توان انتظار داشت که به تمام جوانب یک موضوع به طور مبسوط پرداخت.
  لذا به صورت مختصر و اجمالی و برخی مواقع تنها به صورت اشاره ای کوتاه به بیان نکات مربوطه بسنده نموده تا ان شاءالله به منزله جرقه ای برای تحقیق و تتبع بیشتر و عمیق تر مربیان و جودوکاران عزیز در این مقوله باشد.
  در ضمن از بیان نظرات ارزشمند شما و کلیه اساتید بزرگوار استقبال نموده و مراتب سپاس خود را ابراز می دارم.
  به امید موفقیت روزافزون کلیه جودوکاران میهن عزیزمان.
  دکتر آراسته.
 • سید مجتبی یحیایی 1393-09-17 12:53
  باسلام . کرت خوب بود عبدالله جان اما واقعیت همین چیزی که شما میگید نیست اشکال ما تو هیمن گارد گیره شما کجای مقاله آموزش دادید ویا چگونه کار را گفتید دکتر جان عدم وجود آموزش دهنده درست مشکل اصلی ماست و دونستن این امر که تمام استادان خودشونو علامه میدونن و همه یهترینن .
 • سید مجتبی یحیایی 1393-09-17 12:53
  باسلام . کرت خوب بود عبدالله جان اما واقعیت همین چیزی که شما میگید نیست اشکال ما تو هیمن گارد گیره شما کجای مقاله آموزش دادید ویا چگونه کار را گفتید دکتر جان عدم وجود آموزش دهنده درست مشکل اصلی ماست و دونستن این امر که تمام استادان خودشونو علامه میدونن و همه یهترینن .
 • سید مجتبی یحیائی 1393-09-17 12:50
  دقیقا آراسته جان ارتقاء کار گارد گیری کجای متن بود بگو ما هم یاد بگیریم . اشکال ما همیشه همین بوده که همش شعار دادیم کسی نیست یاد بده آقا ضعف تو همین نوع یاد دادنه .
 • محمد رضا 1393-09-16 11:30
  متن خوبی بود ولی ما نفهمیدیم کجاش راجع به ارتقا گاردگیری نوشته بود!! چون در تیتر نوشته شده است چگونه گاردگیری خود را ارتقا دهیم، این چگونه کجاش بود؟
 • فاطمی 1393-09-15 21:45
  این مقاله بسیار خوب و جالب بود و به صورت مختصر و مفید اهمیت بی بدیل گاردگیری که عمده ضعف جودوکاران ایرانی است را توضیح می داد. با تشکر فراوان.
ثبت نظر جدید

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

 • عید سعید فطر مبارک

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی