مطالب آموزشی

1393-09-08 11:55
چگونه جودو خود را ارتقا دهیم ؟ (7 دلیل برای انتقال)

به گزارش روابط عمومی فدراسیون جودو و کوراش، دکتر عبدالله آراسته، هشتمين قسمت از مجموعه مقالات آموزشی چگونه جودو خود را ارتقا دهیم؟ با نام "7 دلیل برای انتقال" را  برای استفاده علاقمندان به این رشته ورزشی ارائه دادند.

 

جودوکاران بسیاری وجود دارند که طی مبارزه خود به حالت خاک انتقال وضعیت (transition) نمی‌دهند و اصولاً تمایلی برای کار در خاک ندارند. به بیان دیگر می‌توان گفت صدها جودوکار در سراسر جهان وجود دارند که حتی زحمت تلاش برای اجرای هیچ نوع فن خاکی را به خود نمی‌دهند. چهار روش برای بردن یک مسابقه جودو وجود دارد که سه نوع از آنها در خاک است. بدین دلیل داشتن برخی از انواع تاکتیک‌ها در زمانی که مبارزه به وضعیت خاک کشیده می‌شود، بسیار مهم است.

 

بسیاری از جودوکاران دلیلی برای انتقال (به خاک) نمی بینند؛ از آنجا که اعتقاد دارند بردن حریف توسط اجرای یک فن پرتابی بسیار ساده تر از کشاندن مبارزه به خاک است. به نظر می رسد این جودوکاران (فراری از خاک) فراموش نموده اند که اوسای کومی وازا، شیمه وازا و کانستسووازا روش‌هایی برای بردن یک رقابت جودو هستند.

 

 

اینجا 7 دلیل بیان می‌کنیم که چرا شما باید فنون نه وازا را بکارگیری کنید:

 

1-   شما تبدیل به جودوکاری کامل‌تر خواهید شد و هر دو دسته فنون تاچی وازا و نه وازا را توسعه خواهید داد. با توسعه مهارت‌های فنی خود قادر خواهید بود مبارزه را چه در حالت سرپا و چه در حالت خاک- که برخی مواقع گریزی از کشاندن مبارزه به این حالت نیست- به سود خود خاتمه دهید.

 

2-    حملات بیشتر نسبت به حریف خود روی زمین در واقع منجر به کسب امتیازات بالقوه بیشتر خواهد شد. موارد بسیاری وجود دارد که شما به طور اتفاقی به حریف خود روی زمین حمله نموده و این قضیه منجر به کسب امتیاز یا حتی ضربه فنی می‌گردد. اگر حمله‌ای در حالت خاک از سوی شما رخ ندهد، در این حالت برنده نخواهید شد. لذا باید با تکنیک‌ها و تاکتیک‌های حمله در خاک به خوبی آشنایی یابید.

 

3-    شما به حریف خود می‌توانید فشار زیادی را وارد کنید که منجر به عدم استراحت حریف زمانی که به تشک اصابت نموده و در حالت خاک برای رفع خستگی قرار می‌گیرد خواهد شد (برخی جودوکاران از تاکتیک کشاندن مبارزه به خاک برای رفع خستگی استفاده می‌کنند و این شما هستید که باید با حملات مناسب در خاک این فرصت را از ایشان دریغ کنید). همین‌طور از دید داوران این مورد خوبی است که ملاحظه می‌کنند شما مبادرت به اجرای حملات پی در پی در حالت نه وازا می‌کنید.

 

4-    حمله در حالت خاک در بسیاری از مبارزاتی که شما نمی‌توانید در حالت سراپا از پس حریف خود برآیید، می‌تواند منجر به برنده شدن شما در مبارزه شود.

 

5-    برخی حالت‌هایی که در خاک رخ می دهد زمان خوبی است برای آنکه از وزن خود برای فشار آوردن بر حریف استفاده نمایید و در واقع به طور کامل وزن خود را روی حریف انداخته و مانع از تنفس صحیح وی شوید، ولو آنکه نتوانید تکنیک مشخصی را به معرض اجرا درآورید. این مورد به سادگی موجب خستگی بیشتر حریف شما جهت ادامه دادن مبارزه خواهد شد و تاکتیک خوبی بویژه در رده سنگین وزن محسوب می‌شود.

 

6-    برخی اوقات که ممکن است مبارزه به امتیاز طلایی بکشد و شما احساس می‌کنید که نمی‌توانید در سرپا بر حریف غلبه نموده و یا از او امتیازی کسب کنید، این تاکتیک می‌تواند شیوه مناسبی برای ادامه مبارزه و فعال نشان دادن خود در حالت خاک باشد که در دید داوران شما مبارزی کم کار جلوه نکنید و در نهایت با دادن اخطار به حریف، برنده مبارزه شوید. برخی حملاتی که ممکن است تمایل به اضافه نمودن آنها به جودو خود داشته باشید عبارتند از جوجی گاتامه، کوشی جیمه، سان کاکو جیمه و برگرداندن‌های (turnovers) متعدد نظیر برگرداندن آکیموتو.

 

7-    همان‌طور که در مسیر یادگیری تکنیک‌ها و تاکتیک‌ها پیشرفت می‌کنید ممکن است تمایل به ورود به تنوعی از مسابقات و مبارزات درگیرانه نظیر جوجیتسو برزیلی و امثالهم داشته باشید که در این عرصه هم تسلط بر تکنیک‌ها و تاکتیک‌های خاک می‌تواند در موفقت شما نقش بسزایی داسته باشد. این نه تنها لذت بسیار زیادی دارد، بلکه در نهایت بازی جودو شما را ارتقا و بهبود خواهد داد.

 

 

 

 

نظرات

 • عباسیان 1393-09-12 08:06
  مقاله بسیار خوب و کاربردی بود. امیدوارم از این دست مقالات در سایت بیشتر درج شود. با تشکر از کلیه اساتید.
 • محمدی 1393-09-08 13:48
  مقاله جالبی بود. بویژه اینکه این مشکل را کم و بیش در میان جودوکاران داخل کشور نیز شاهد هستیم.
  در ضمن فکر می کنم این هشتمین مقاله این استاد گرانقدر بوده است.
  با تشکر
ثبت نظر جدید

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

 • اللهم صل علی محمد و آل محمد

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی