مطالب آموزشی

1393-09-03 13:55
چگونه جودو خود را ارتقا دهیم 7 ؟ تکنیک های نوین جودو

به گزارش روابط عمومی فدراسیون جودو و کوراش، دکتر عبدالله آراسته،هفتمين قسمت از مجموعه مقالات آموزشی چگونه جودو خود را ارتقا دهیم؟ با نام "تکنیک های نوین جودو " برای استفاده علاقمندان به این رشته ورزشی ارائه داد.

 

 

به صورت تقریبی هزاران هزار تکنیک نه وازا و تاچی وازا برای یادگیری وجود دارد. به عبارت دیگر به صورت تئوری می‌توان هزاران ترکیب مختلف از تکنیک‌های پایه خاک و سرپا پیشنهاد داد. گاردهای مختلفی نظیر گارد عنکبوتی (spider guard)، گارد X، گارد نیمه رفت و برگشت نگهبان (half guard sweeps)، قلاب پاشنه                       (heel hooks)، قفل پاها و فشار بر گردن توسط چانه (neck cranks) در نه وازا وجود دارد. همین‌طور اوچی ماتا، تای اتوشی، سئوی ناگه به صورت خاصی که کوگا اجرا می‌کرد، توموئه ناگه کاشیوازاکی و کاتاگروما وازاگاشویلی. به هر حال هر تکنیک اعم از سرپا یا خاک را می توان به طرق بسیار مختلف و متنوعی اجرا نمود. کاری که قهرمانان برجسته جهان و المپیک نظیر افرادی که نامشان را بیان کردیم، طی مسابقات مختلف اجرا می‌کردند و بدین طریق نامشان را به عناون صاحبان سبک در مبارزات جودو ماندگار نمودند.

 

هر چند یادگیری کلیه این تکنیک‌ها و بسط دانش ما در این زمینه به یک شوخی بیشتر شبیه است (زیرا یادگیری همه این تکنیک‌ها در این سطح کامل تقریباً ناممکن است)، بسیار مهم است که دریابیم کدام تکنیک‌ها شایع‌ترین مورد استفاده را در مسابقات جودو داشته و بیشتر از سایرین مورد استفاده قرار می‌گیرند. به منظور دانستن این تکنیک‌ها در درون و بیرون از محیط جودو (یعنی در مسابقات رسمی جودو و یا در یک نزاع خیابانی یا دفاع شخصی) شما باید آنها را بارها و بارها تمرین کنید. قانون عام و معمولی به نام «قانون 10000» وجود دارد که به طور ساده بیان می‌دارد به منظور اینکه یک چیز تبدیل به طبیعت و ذات انسان شده و به عبارتی انسان به طور غریزی و به نوعی بی‌اختیار آن را انجام دهد باید دست کم 10000 مرتبه آن را تکرار نماید.

 

تکنیک‌های بسیاری وجود دارد که جودو را متحول نموده و به نوبه خود تضمین می‌کند که هر جودوکاری در عرصه جهانی به منظور رقابت با رقبای سرسخت بین‌المللی نیاز به دانستن و فراگیری عمیق آنها دارد. پاره‌ای از این تکنیک‌ها که با نام استفاده‌کنندگان و مبدعان آنها به نوعی عجین شده است عبارتند از:

 

 • جوجی گاتامه نیل آدامز[1] از گارد؛

 • سان کاکو جیمه کارن بریگز[2] زمانی که در وضعیت لاک‌پشتی حمله می‌کند؛

 • ورود نامعمول جئون کی یونگ[3] به اوچی ماتا؛

 • تکنیک‌های ایپون سئوی ناگه و سوده تسوری کمی گوشی کوگا[4]؛

 • تای اتوشی قدرتمند ون هی لی[5] با سرآستین؛

 • یوکو اتوشی و سوتمی وازای لاتس[6]؛

 • غلت چرخشی آکیموتو و هویزینگا[7].

   

کلیه این تکنیک‌ها باید به منظور رقابت در سطوح بالای جهانی و بین‌المللی به خوبی فرا گرفته شوند. شما باید روش اجرای این تکنیک‌ها و نیز غلبه بر آنها را به خوبی بدانید.

 

من اعتقاد دارم تکنیک‌های اساسی که کلیه جودوکاران باید قادر به اجرای آنها باشند عبارتند از موروته سئوی ناگه، اوچی ماتا، کوچی گاری، اوچی گاری و تای اتوشی. برای مبارزان پیشرفته، اعتقاد دارم که آنها نیاز به دانستن سوده ها و یوکو توموئه ناگه نیز دارند. همین طور در مورد نه وازا بیشتر جودوکاران نیاز به دانستن جوجی گاتامه در حالت حمله لاک‌پشتی، کوشی جیمه (خفه کردن ساعتی) و سان کاکو جیمه داشته و مبارزان پیشرفته‌تر باید درک عمیقی از سان‌کاکو جیمه معکوس و نیز ترکیبات مختلف خفه کردن ساعتی و جوجی گاتامه داشته باشند.

 

سبک جودو و اجرای تکنیک‌ها دائماً تغییر نموده و همواره دچار جزر و مد خواهد شد به گونه ای که در یک دوره زمانی ممکن است تکنیک خاصی با اقبال عمومی جودوکاران مواجه شده و در دوره‌ای دیگر روش و سبک مبارزاتی دیگر مورد قبول عامه باشد. طی سال‌های اخیر و در بازی‌های جهانی و المپیک چند دوره اخیر، عموماً تکنیک‌هایی نظیر اوچی ماتا، موروته سئوی ناگه، سوده تسوری کومی گوشی و یوکو توموئه ناگه مشاهده شده‌اند. حملات نه وازا نیز بسیار شبیه به تکنیک‌های جوجی گاتامه، سان کاکو جیمه، کوشی جیمه و نیز فنون غلتشی (turnovers) نظیر غلت آکیموتو و هویزینگا بوده‌اند.

 

 

 

 

 

[1] Neil Adams

[2] Karen Briggs

[3] Jeon Ki Young

[4] Koga

[5] Won hee lee

[6] Laats

[7] Akimoto and Huizinga

 

نظرات

 • ممدچویی 1393-10-04 18:24
  مقالات باید عیناً بیان نشود ساده شود
  ترکیبات بصورت جدول نمایش داده شود
  با تصویر یاشد
  گارد عنکبوتی؟؟؟؟ اگر با تصویر نمایش داده شود بهتر است
  به هرحال شروع خیلی خیلی خوبی است
  تشکر از شما و دکتر رستگار
 • حجتاله مرادی 1393-09-04 10:32
  ضمن تشکر از اقای دکتر اراسته در درج مطالب مفید و ارزشمند ایشان یاداوری مینمایم ورزش جودو با ۱۰۱تکنیک قابل تعریف است بهتر است قابلیت های قهرمانان پ نوع عملک د انان را تاکتیک بنامیم نه تکنیک چون انچه که شما اشاره نمودید در قالب همان ۱۰۱تکنیک قابل تعریف است بعنوان مثال ایپون سیوناگه یکی است ولی هرجودوکار به شیوه و سبک خودش ان را احرا میکند که ااکتیک تلقی میشود البته جسارت نباشد بنده در قالب مسولیت خود در کمیته اموزش نظر خود را اعلام نمودم که بدینوسیله عذرخواهی مینمایم
 • شعبانی 1393-09-03 21:29
  مقاله بسیار خوب و کاربردی بود. خصوصاً بخشی که با ذکر نام قهرمانان پرآوازه جهان و المپیک تکنیکهای آنها را مورد تحلیل قرار می داد.
  بسیار از سایت خوب شما و مطالب ارزشمند این استاد ارجمند و سایر اساتید بزرگوار ممنونم.
ثبت نظر جدید

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

 • عید سعید فطر مبارک

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی