مطالب آموزشی

1393-08-11 03:05
چگونه جودو خود را ارتقا دهيم (قسمت چهارم)/اتخاذ يك تصميم

به گزارش روابط عمومی فدراسیون جودو و کوراش،  دکتر عبدالله آراسته،چهارمين قسمت از مجموعه مقالات آموزشی چگونه جودو خود را ارتقا دهیم؟ با نام "چگونگي اتخاذ يك تصميم (عكس العمل) " برای استفاده علاقمندان به این رشته ورزشی ارائه داد

 

آیا تا به حال فردی را به صورت کامل و بدون انجام تلاش قابل توجهی پرتاب نموده‌اید؟ آیا تا به حال احساس پرتاب یک نفر همانند پر کاه را داشته‌اید؟ آیا تا به حال پیش آمده که با سختی و مشقت بسیار باید فنی را اجرا می‌کردید و زمانی که فن بر روی حریف  اجرا می‌شد، وی با تخت پشت به روی تشک می افتاد و امتیاز ایپن به شما تعلق می‌گرفت؟

 

اینها و نظایر اینها مواردی هستند که کلیه جودوکاران باید هدفشان در هر جلسه تمرینی روی اجرای درست موارد مربوطه متمرکز شود. به عبارت بسیار ساده «احساس پرتاب کردن حریف به صورت اصولی و بدون هیچ‌گونه تلاش قابل توجهی». این همان اصلی است که پرفسور جیگارو کانوی فقید بنیانگذار جودو روی آن تأکید می‌کرد. یعنی اجرای تکنیک‌ها با حداقل نیرو و نحوه عکس‌العمل بدن در مقابل بدن حریف به گونه‌ای که کمترین نیرو برای اجرای تکنیک‌ها توسط جودوکار صرف شود.

 

برای اجرای جودو تا حد ممکن به صورت ساده، شما باید آن را به اتخاذ یک واکنش (عکس‌العمل) تجزیه کنید. ساده‌ترین راه برای پرتاب حریفتان آن است که وی را در جهتی که می خواهید پرتاب کنید قرار دهید! متأسفانه این مورد که در حرف بسیار ساده است در عمل زمانی که حریف شما نیز تلاش می‌کند تا همانند شما همین کار را انجام دهد، موردی بسیار مشکل و پیچیده خواهد شد.

 

چیزی که این مورد را ساده‌تر خواهد ساخت این است که اگر شما به این اصل آگاه باشید، آن درک بازی جودو شما را ساده‌تر خواهد ساخت و به شما رویه واضح تری در خلال رندوری خواهد داد که منجر به ایپون کردن افراد بیشتری خواهد شد.

 

بسیاری از جودوکاران در پی بستگی به عادات قدیمی اجرای تکنیک‌های قدرتی و استفاده بیشینه از قدرت بدنی را جهت غلبه بر رقبای خود اتخاذ می کنند. گرچه این جودوکاران ممکن است امتیاز ایپون را کسب نمایند، پس از ایپون آنها جنبه اساسی «حداکثر کارایی، حداقل تلاش» را به کار نگرفته‌اند. اصلی که مورد تأکید و توجه استاد کانو و سایر اساتید بزرگ و برتر تاریخ جودو بوده است. اساساً در تعریف جودو گفته‌اند: «حداکثر استفاده از نیروی ذهن و جسم». لذا جودوکاری که این اصل را مراعات نکند، و در پی اجرای فنون صرفاً با تکیه بر زور و قدرت بدنی باشد به درک عمیق از جودو دست نیافته است و نمی‌توان وی را جودوکاری کامل به حساب آورد. در آثاری که از بزرگان جودو به ما رسیده روی این اصل تکیه بسیاری شده است. به عنوان مثال می‌توان به یکی از بزرگان این عرصه استاد کیوزو میفونه اشاره نمود که بارها با افرادی بزرگ‌تر و سنگین‌تر از خود مبارزه نمود و به سادگی با اجرای تکنیک‌های اصیل جودو آنها را شکست می‌داد. با استفاده از اصل حداکثر کارایی، حداقل تلاش شما قادر به پرتاب حریفان به صورت نسبتاً ساده و راحت به دفعات بسیار خواهید بود.

 

 

پس شما چگونه یک عکس‌العمل مناسب اتخاذ کنید؟

برای اتخاذ یک عکس‌العمل مناسب در مقابل حریف خود، باید از گرفتن (گاردگیری)، حرکت، حرکات فریبنده و هوش خود استفاده کنید و در یک کلام تکنیک قوی خود را با تاکتیک مناسب ترکیب نموده و استراتژی مبارزاتی مناسبی را بسته به حریف خود اتخاذ کنید.

 

 

رو به جلو و رو به عقب

در این بخش در مورد اصل «رو به جلو و رو به عقب» مطالبی را بیان می‌کنیم. استفاده از این اصل به شما در اتخاذ عکس‌العمل مناسب و به طور امیدوارانه‌ای پرتاب حریف برای اخذ امتیاز ایپون، کمک خواهد نمود. اصل، تا حد زیادی ساده است:

 • نخست گارد را گرفته و حریف را به سمت خود بکشید.
 • اگر حریف شما به سمت شما حرکت نمود (یعنی حرکت وی موافق با جهت کشش شما بود) از تکنیک‌های رو به جلو نظیر اوگوشی، تای اتوشی، اوچی ماتا، سئوی ناگه و غیره استفاده نمایید.

اما

 • اگر شما شروع به کشش رو به جلوی حریف خود نمودید و وی در مقابل کشش شما موضع گرفت و مقاومت نمود.
 • آنگاه وی را با فنون رو به عقب نظیر کوچی گاری، اوچی گاری یا تانی اتوشی پرتاب کنید.

طی تمرین شروع به اجرای این اصل، یعنی «کشش و اجرای فنون رو به جلو و رو به عقب طبق عکس‌العمل حریف» نمایید. به زودی درخواهید یافت که این نه تنها موجب برانگیختن توان حدس زدن حرکات حریف خواهد شد بلکه جودو شما را ساده خواهد نمود و به شما رویکردی برای تفکر و برنامه‌ریزی جودو مبارزاتی خواهد داد.

 

 

 

 

  

نظرات

 • سلطان 1393-10-04 18:51
  به دوستان ژورنال ها و مجلات و سایت ها را معرفی کنید
  اساتید ژاپنی و مقالات آنها بسیار ارجح است تا نویسندگانی که بسیاری از کتابها را نوشته اند و حتی یک حضور جهانی نداشته اند
  مسئله حرکت، اصطکاک
  فاصله مراکز ثقل در تکنیک های مختلف
  آنطور که قهرمانان در مقالات به آنها اشاره کردند مهم است
 • باقری 1393-08-14 01:30
  با سلام و عرض ادب
  بنده تمام مقالات این استاد ارجمند و جوان را مطالعه کردم. مقالات ایشان همگی جالب و با متنی روان و جذاب نگاشته شده است و سعی در بیان اصول و مبانی اصیل و بی بدیل جودو با زبانی روان و دلنشین و ساده دارد. انشاءالله موفق باشند و در بدنه مدیریتی فدراسیون از امثال ایشان استفاده شود. واقعاً که شایسته درجاتی بالاتر هستند.
  با درود به تمامی اساتید دلسوز جامعه جودو.
 • فیروز اسدی 1393-08-13 14:49
  با تشکر از شما به علت در اختیار دادن فضای سایت به مطالب علمی جودو...
 • محمدی 1393-08-11 15:13
  مقاله بسیار زیبا و جالبی بود و با بیانی روان و بسیار ساده اصول اساسی جودو را توضیح می داد. بسیار عالی.
ثبت نظر جدید

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

 • عید سعید فطر مبارک

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی