مطالب آموزشی

1393-07-16 08:26
چگونه جودو خود را ارتقا دهیم؟ (قسمت دوم) شروع جودو

به گزارش روابط عمومی فدراسیون جودو و کوراش، عبدالله آراسته، دکترای مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت ایران و دارنده دان 5 جودو، مربی درجه دو ملی و داور درجه یک ملی دومین مقاله آموزشی خود را ارائه داد که در متن زیر می خوانید:

 

هنر جودو ورزش خارق‌العاده‌ای است، گرچه باید گفت بسیاری از افرادی که آن را شروع می‌کنند خیلی زود آن را کنار می‌گذارند (برای مثال خود بنده به یاد دارم که سالی که جودو را شروع کردم یک پسر بچه یازده ساله به همراه حدود 20 نفر دیگر از هم سن و سالانم بودم که اکنون هیچ کدام در این ورزش مشغول نیستند و کلاً می توان بیان نمود نرخ خروج از این رشته ورزشی نسبتاً بالاست) . این می‌تواند به دلایل متعددی باشد؛ برخی از این دلایل می‌تواند تعدد بسیار تمرین‌کنندگان در سالن جودو، عدم تفکیک سنی جودوکاران، روش‌های تمرینی نامناسب که باعث تمرین‌زدگی افراد می‌شود، برنامه‌ریزی نامناسب تمرین توسط مربی که باعث ایجاد حس عدم پیشرفت و توفیق در جودوکار می‌گردد و برخی مسایل دیگر باشد.

 

مثل خیلی چیزها، زمانی طول می کشد که فرد با جودو آشنا شود. اگر اصطلاحات و مفاهیم عمیق جودو ژاپنی به خوبی برای جودوکاران بویژه در سنین خردسالی و نوجوانی تحلیل نشود و مفهوم عمیق آنها برای افراد تبیین نگردد، تمرین ممکن است تنها به بارها و بارها انجام یک حرکت خاص (برای مثال اجرای یک افت یا فنی خاص) معطوف گردد که همین امر باعث دلزدگی فرد- بویژه افراد در سنین خردسالی و نوجوانی- می‌گردد. لذا رسالت مربی در تعلیم درست و اصولی مفاهیم و فلسفه عمیق جودو نمود خاصی پیدا می‌کند.

 

برای مثال یکی از مربیان مشهور جودو در اروپا (آقای دان دراگر) می گوید: «من با یک جودوکار مبتدی قبل از اینکه جودو را شروع کند چندین ساعت صحبت کردم و در مورد مفاهیم پایه جودو برایش توضیح دادم، ولی با این حال وقتی وی شروع به جودو کرد مشکلات متعددی داشت. این فرد از رشته هاکی به رشته جودو آمده بود. رشته‌ای که اصطلاحاً رشته‌ای بصری “visual” است، برخلاف جودو که رشته‌ای حسی “feeling” است. هاکی رشته‌ای است که در آن عکس‌العمل‌های شما بر مبنای چیزی است که می‌بینید و پیش‌بینی‌ها از طریق دیدن شماست. موفقیت در جودو تا حد زیادی بسته به چیزی است که حس می‌کنید تا آنچه که می‌توانید ببینید. چون حرکات آنقدر سریع رخ می‌دهد که اساساً فرصتی برای دیدن و تصمیم‌گیری نیست».

 

پس احساس در جودو- که این همه نقش دارد- چیست؟

برخی مثال ها در این باره عبارتند از:

 • حریف شما لباس تان را می گیرد؛

 • دستان حریف شما برگردان یقه شما را می‌گیرد؛

 • حریف شما با زیرکی تلاش می‌کند که گارد خاصی را بگیرد؛

 • حریف شما را به تناوب هل می دهد و می کشد.

 

 

می‌توانید با یک جودوکار مبتندی بحث کنید که جودو (در هنگام مبارزه دو جودوکار) چیزی شبیه به کلاچ در خودرو است.

زمانی که شما برای نخستین بار خودرویی دنده‌ای را می‌خواهید به حرکت درآورید اول باید از کلاچ برای تغییر دنده‌ها استفاده کنید. اما اولین باری که شروع به یادگیری رانندگی می‌کنید درمی یابید که هیچ حسی در کلاچ وجود ندارد. آن چیزی نیست. اما همان طور که به تمرین رانندگی ادامه می دهید به زودی شروع به درک چیزی در کلاچ می‌کنید و پس از آن به زودی با تعویض صحیح و به موقع دنده ها آشنا شده و می‌توانید در جاده‌های مختلف به خوبی و دقت دنده مناسب را برای رانندگی خود انتخاب کنید.

 

جودو نیز دقیقاً مشابه این مورد است. زمانی که اولین بار جودو را شروع می کنید تقریباً هیچ حسی ندارید و چیزی را راجع به حرکات احتمالی حریف و عکس‌العمل‌های احتمالی خودتان نمی‌توانید احساس کنید. تغییر در وزن حریف خود را بر اثر جابجایی احساس نمی‌کنید. احساس نمی‌کنید که کجا وزن بدن حریف در حال حرکت است. هیچ چیزی وجود ندارد. اما دلسرد نشوید. همان‌طور که تمرینات را به صورت مستمر ادامه می‌دهید رفته رفته شروع به احساس برخی چیزها خواهید شد. به زودی احساس می کنید که چه زمانی حریف شما حرکت می کند، چه برنامه ای دارد و چه زمانی قصد حمله دارد. یعنی کم کم هماهنگی بین اعصاب و عضلات شما به عنوان یک جودوکار چنان قوی می‌شود که به طور ناخودآگاه می‌توانید از روی حرکات حریف حرکات بدن خود را کنترل کنید و بدن حریف را در حالتی که برای اجرای فن توسط شما مناسب است قرار دهید.

 

اگر شما جودو را شروع نموده اید و در پی تلاش برای احساس جودو برآمده اید (یعنی به عبارتی می خواهید هماهنگی اعصاب و عضلات را برای اجرای یک جودو خوب در خود به وجود آورید)، لطفاً احساس یأس و ناامیدی و دلزدگی به شما دست ندهد.

 

تنها به یاد آورید که مدت زمانی طول می‌کشد تا کلاچ را احساس کنید. کلید موفقیت و رمز پیشرفت فقط یک نکته بسیار ساده است. تمرین مستمر.

نظرات

 • فریدون محسن زاده 1393-07-19 02:41
  بابت درج این مطلب سپاسگزارم، سایت فدراسیون بسیار به روز شده و ما از مطالبش استفاده می کنیم تشکر و امید است که جودو شاهد روزهای خوب در آینده نزدیک باشد.
 • نبوی 1393-07-18 16:04
  مقاله جالبی است و نشان می دهد که تلاش و پشتکار مستمر لازمه پیشرفت در هرکاری است.
 • مجیدی 1393-07-17 01:07
  با تشکر فراوان از درج این مطلب
  برای مربیان مبتدی و شروع کار با خردسالان نکات بسیار ارزشمند و ظریفی بیان شد که شایسته توجه فراوان است.
ثبت نظر جدید

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

 • امام جعفر صادق(ع): هرکس که در مورد خود، رعایت انصاف نماید، به داورى دیگران پذیرفته شود.

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی