گفت و گو و تحلیل

1399-09-08 10:36
هاشمی‌طبا: اگر فدراسیون جودو به CAS شکایت نمی‌کرد یعنی رأی را پذیرفته بود

رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی گفت: شکایت فدراسیون جودو در خصوص تعلیق از سوی فدراسیون جهانی به دادگاه حکمیت ورزش، تصمیم درستی بود

به گزارش روابط عمومی فدراسیون جودو؛ هاشمی‌طبا در گفتگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، درباره شکایت فدراسیون جودو از فدراسیون جهانی در دادگاه حکمیت ورزش گفت: به نظر من شکایت فدراسیون جودو از فدراسیون جهانی به‌خاطر تعلیق در دادگاه حکمیت ورزش عاقلانه‌ترین تصمیمی بود که گرفته شد چرا که اگر ایران شکایت نمی‌کرد، به این معنی بود که رأی تعلیق فدراسیون جهانی جودو را پذیرفته است و ما مجبور بودیم که به خواسته آنها تن بدهیم اما وقتی این شکایت صورت گرفت، به معنی این بود که رأی صادر شده از سوی فدراسیون جهانی جودو را نمی‌پذیریم و به همین خاطر به جای دیگری متوسل شدیم. در واقع این شکایت از سوی ایران به معنی عدم رضایت از رأی صادر شده است.

وی گفت: بنابراین به اعتقاد من شکایت فدراسیون جودو تصمیم درستی بود اما اینکه دادگاه CAS در نهایت چه رأیی صادر می‌کند، باید منتظر بمانیم. متأسفانه به خاطر اینکه سه ایرانی علیه فدراسیون جودو شهادت داده‌اند، کار برای رأی دادن خیلی سخت شده است. امیدوارم که این رأی در نهایت به سوی ایران باشد. البته اگر آن سه ایرانی علیه فدراسیون شهادت نمی‌دادند، راه بهتری وجود داشت اما الان قاضی پرونده شهادت سه ایرانی را دارد و این موضوع کار ما را سخت می‌کند.

رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی در پاسخ به این سؤال که رأی دادگاه CAS می‌تواند برای سایر رشته‌های ورزشی خطرساز باشد، عنوان کرد: متأسفانه بله. اگر رأی دادگاه CAS علیه فدراسیون جودو باشد، IOC هم جرّی می‌شود و وارد عمل خواهد شد. البته من فکر می‌کنم نظر شورای نگهبان در مورد اساسنامه کمیته ملی المپیک هم بحثی است که ممکن است ورزش ایران را با چالش روبه‌رو کند.

وی در پایان گفت: باید تغییراتی در نظر شورای نگهبان در مورد اساسنامه کمیته ملی المپیک ایجاد می‌شد و آنها می‌پذیرفتند. ممکن است حالا IOC روی همین موضوع حساس شود چرا که طبق منشور المپیک تمامی کشورهای عضو باید دستورالعمل‌های کمیته بین‌المللی المپیک را بپذیرند.

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

  • اللهم صل علی محمد و آل محمد

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی